Strona przepisy kulinarne jest tworzona przez użytkowniczki forum.e-mama.pl
Nietypowy dżem z dyni i jabłek – niesamowity w smaku. Ukochany przez moje dzieci. Do jego przygotowania można wykorzystać różne gatunki jabłek, jednak wg mojej opinii najlepsze są te kwaśniejsze. Przygotowuje go się bardzo prosto i dobrze przechowuje. Ma piękny miodowy kolor.
Składniki:
1 kg obranej dyni
1 kg jabłek obranych i bez pestek
3 szkl. cukru
8 goździków
1/2 łyżeczki cynamonu
Wykonanie:
Obrane i wypestkowane jabłka wkładamy do garnka i wlewamy 4 łyżki wody, dodajemy pokrojoną dynię. Stawiamy garnek na małej mocy grzalki, przykrywamy i rozgotowywujemy, od czasu do czasu mieszając, aby się nie przypaliło.
Gdy owoce utworzą prawie jednolita masę, przecieramy je przez sito i wkładamy do szerokiego, płaskiego rondla, dodajemy cukier oraz przyprawy. Całość podgrzewamy na palniku o średniej mocy i stale mieszając smażymy przez 20 minut. Jeśli dżem wyszedł z rzadki, to zwiększamy moc i smażymy jeszcze przez kilka minut. Przed włożeniem do słoików wyjmujemy goździki. Gotowy, gorący dżem przekładamy do wygotowanych słoików.
Przesłane przez eva
Składniki:
1 kg czarnej porzeczki
700-800g cukru
Wykonanie:
Umyte oczyszczone porzeczki wrzucamy do garnka wsypujemy cukier i na wolnym ogniu gotujemy. Od czasu puszczenia soku i zagotowania gotować jeszcze ok 20-30 min.
Gorącą papke przelewamy do słoików zakręcamy i stawiamy do góry dnem .
Przesłane przez Dorotka777
Składniki:
1 kg dojrzałych pomidorów
50 dag kwaśnych jabłek
25 dag białej cebuli
6 ząbków czosnku
kawałek świeżego imbiru
12 dag rodzynek
2 małe ostre papryczki
mały kawałek cynamonu
łyżka ziaren gorczycy
1-2 łyżeczki zielonego pieprzu
pół łyżeczki soli
30 dag brązowego cukru
półtorej szklanki czerwonego octu winnego
Wykonanie:
Pomidory sparzyć, przelać zimną wodą i obrać ze skórki. Pokroić w kostkę. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić na ósemki. Cebulę obrać i także pokroić na ósemki. Czosnek i imbir obrać i posiekać. Wszystkie składniki wymieszać w rondlu. Wlać ćwierć szklanki octu, mieszając, zagotować. Następnie 60-75 min gotować na małym ogniu, często mieszając i wlewając po trochu resztę octu. Gorący chutney przekładać do wyparzonych słoików i natychmiast je zamykać. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Po otwarciu można około miesiąca przechowywać w lodówce.
Smacznego!
Przesłane przez ViktoriaViktoria
Składniki: + Wykonanie:
porcja na ok. 1 litr
Z 3 dużych papryk osunąć nasiona, pokroić na duże części, posmarować oliwą. Podpiec paprykę 30 minut w 160-180 st C razem z pokrojonym 1 dużym bakłażanem. Upieczoną paprykę wrzucić na chwilkę do osolonej zimnej wody i zdjąć skórkę. Sparzyć 2 duże pomidory, zdjąć skórkę, pokroić. Posiekać 2 średnie papryczki chili, 1 dużą cebulę i 2 ząbki czosnku. Wszystkie warzywa zmiksować, dodać trochę oleju lub oliwy, sól, troszkę octu do smaku, ewentualnie słodką paprykę w proszku. Zagotować, gorący kłaść do słoików, pasteryzować 15 minut.
Przesłane przez Ag@